Borsa Emirleri Nelerdir? Bilmeniz Gereken Temel Emir Tipleri Nelerdir?

Borsa Emiri Nedir?

Şirketlerin borsalar üzerinden hisselerini satışa çıkardığı alan diyebiliriz. Burada şirketlere ait olan hisse alım ve satımları gerçekleşmektedir. İşin için de olmayanlar bilgisayar başına geçerek alım satımı anlık yapılacağını varsaymaktadır. Ancak borsa emirlerinin basıları çok karmaşıktır. Bu borsa emirlerinin tamamını öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü her bir emir farklı bir uygulama yapmaktadır. Bu da söz konusu uygulamaların sizin paranızı işleyeceğini düşünürsek çok büyük bir öneme sahip olduğunu anlarız.

Borsa emirlerini anlatmadan önce uyarı mahiyetin de birkaç cümle söylemek gerekiyor. Borsa işlemlerin de alacağınız geri dönüş miktarını hesaplamaktasınız ancak kesinlikle bu işin riskinin olduğunu da kavramanızı önemle rica ediyorum. Çünkü emir türlerin de dahi karışık işlemler olurken bunları aşmak için eğitimler alınıyorken yatırım yapmak istediğiniz şirket hisseleri üzerine ne kadar araştırma yapmanız gerektiğini siz düşünün. Belirlemiş olduğunuz şirketin veya şirketlerin hisse senetlerini almadan önce en önemli durum şirketin bulunduğu sektörde ki akışı ve güç dağılımlarını öncelikle analiz etmelisiniz daha sonrasın da şirketin durumu ile ilgili araştırmalarınızı yapmanızı öneriyoruz.

Emir Türleri

Piyasa Emirleri; en iyi fiyattan hemen alım veya satım yapmanızı sağlayan emir türüdür. Eğer anlaşmalı olarak birisinden hisse alacaksanız bu işlem hemen gerçekleşir. Bu işlem türü piyasa da en karlı alış ve satışı yaparlar.

Limit Emirleri; bu emir türü sizin belirlemiş olduğunuz limitler içerisinde alım ve satım yaparlar. Bu limitlerinizi kesinlikle aşmaz bu emir türü. Örnek vermek gerekir ise Akbank hissesi almak istiyorsunuz diyelim ancak Akbank hissesi mesela 100 TL diyelim. Siz Akbank hissesi almak istiyorsunuz ve en üst limiti 85 lira olarak belirlediniz. 85 lira veya daha altında bir miktara düşerse otomatik olarak alım gerçekleştirir limit emriniz.

Dur Emirleri; fiyat emirlerine göre daha farklıdır. Dur emirleri bir çıta noktası vardır. Bu çıta noktasından işlemlerini gerçekleştirir. Dur emirleri çıta fiyatların da gerçekleşeceğini kesinlikle net bir şekilde olacağı anlamına gelmez. Dur emirleri, diğer piyasa emirlerine göre tamamen önceliklidir. Riski de fazladır çünkü dalgalı bir hisse senediniz var ise o zaman zarar etme durumunuz da bulunmakta. Çünkü satmak istediğiniz tutardan daha aza satabilirsiniz yada almak istediğiniz tutardan daha fazlaya alabilirsiniz.