Borsa endeksi bir göstergedir. Borsa adına takipler buradan bakılarak değerlendirilir. Borsada işlem gören kıymetli evrakların, bir bütün olarak ya da sektörel olarak fiyat ve performansının ölçümlülüğünü gösterir. Yatırım araçlarının belirli bir zaman dilimi içinde fiyatlarında, maliyetlerinde ve satış performanslarındaki oransal değişimi ölçer. Borsa endeksleri, hisse senetlerinin fiyat hareketlerini ölçer. Borsanın genelini etkileyerek borsa genel trendinin de belirlenmesini sağlar. Bu sebeple, borsa düşüklüğü ya da borsa yüksekliği bu endeksler üzerinden yorumlanır.

Borsa endekslerini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler içsel faktör ve dışsal faktör olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır.
Endeksleri etkileyen içsel faktörler; ekonomik veriler, işsizlik oranı, jeopolitik konum ve jeopolitik konumun riskleri, ülkenin riskleri, faiz oranları, döviz kurlarındaki dalgalanmalar, ülkenin siyasi durumu ve benzeri gibi etkenlerdir.
Endeksleri etkileyen dışsal faktörler; küresel gelişmeler ve küresel veriler, ülkelerin birbiri ile ekonomik ilişkileridir ve uluslar arası siyaset ve benzeri gibi etkenlerdir.

Borsa İstanbul Endeksleri

Borsa İstanbul’da çeşitli özelliklere göre belirlenmiş, 324 tane farklı endeks bulunmaktadır. Ve bu endeksler fiyat / performans özelliğine göre hesaplanmaktadır. BIST 100 Endeksi, BIST 50 Endeksi, BIST 30 Endeksi, BIST 100-30 Endeksi, BIST Yıldız Endeks, BIST Ana Endeks Borsa İstanbul’un bazı endekslerinden birkaçıdır. BIST Yıldız Endeks, Borsa İstanbul’un yıldız pazarında işlem gören hisse senetlerinin bulunduğu bir endeks çeşididir. BIST Ana Endeks; Borsa İstanbul’da ana pazarda işlem gören hisse senetlerinin bulunduğu bir endeks çeşididir ve BIST 100 Endeksi ise; pay piyasasının temel endeksidir; yıldız pazarda ve ana pazarda işlem gören şirketler, Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilmiş 100 hisse senedini gösteren bir endeks çeşididir.

Borsa Endekslerinde İşlem

Yatırım işlemleri, haftanın 5 günü 24 saat boyunca yapılabilmektedir. Çoğu yatırımcı, birkaç hisse senedinin performanslarını ayrı ayrı izleyip analiz etmektense, borsanın işlem hacmi en fazla olan, mali yapısı en güçlü ve yatırımcıların en çok rağbet ettiği hisselerden oluşan endekslerde işlem yapmayı daha mantıklı bulur. Çünkü bu endeks üzerinden güçlü hisse senedi alımı hem pratik hem de güvenilirdir. Örneğin; BIST 100 Endeksi içinde fiyat performansa göre en çok işlem gören yatırımlar bulunmaktadır.
Borsa endeksleri üzerinden yatırım yapmak aynı hisse senedi almak gibidir.