Borsa Nedir?

Borsa Ticareti sevenlerin takip ettiği ve piyasa ticaretinin geliştiği iniş çıkış yer olduğu olarak bilinen yer olarak bilinir. Borsayı sıkı sıkıya takipte olan insanlar bulunmaktadır. Borsayı kısaca özetlersek bazı aracılar aracılığıyla alıcıların ve satıcıların bir Pazar ortamında karşılaşması durumudur.  Borsanın içeriğini genelde hisse senetleri, bonolar, tahviller, bonolar gibi yatırım için düzenlenen araçlar bulunur. Bu yatırım araçları belli bir çerçevede el değiştirmektedir. Borsa ortamı alıcıların ve satıcıların yüz yüze gelmediği bir ortamdır. Yani yüz yüze gelmeye gerek yoktur. İki tarafta yapmak istediği işlemi aracılar ile talimat vererek alım veya satım yapar. Borsada çokça göze çarpan durum arz –talep durumudur. Ve bunun nasıl işlendiğini borsada çok net görebilmeniz mümkündür.

Borsaya Para Yatırmak Karlı mıdır?

Borsa düşünen insanlar için elbette ki bu platform karlı olacaktır. Fakat riskleri de bir o kadar fazladır. Bunun için çok fazla enerji tüketmenize gerek yoktur. Belli başlı yapacağınız şeyler vardır. Borsadan tecrübesi ve bilgisi olan herkes borsadan para kazanabilir. Borsa konusunda çok fazla bilginiz yoksa bu toplara girmemenizi öneririz. Borsayla ilgilenmeye karar verirseniz piyasanın sıkı takipçisi olarak piyasayı iyi araştırmanız gerekiyor. Piyasa durumu genelde borsa gibi değişkenlik gösterebiliyor.

Borsa Neye Göre Yükselir ve Düşer?

Borsanın değişkenliğinin piyasaya göre şekillendiğini belirtmiştik. Borsayla ilgilenen kişiler için dikkati çekecek olan bu yazımızın devamını okumanızda fayda olacaktır. Borsanın kuruluşu arz ve taleplere göre şekil alır. Peki borsanın yükselişi ya da düşüşü neye göre olur? Borsa yükselişe düştü cümlesini genelde haberlerden duyduğumuz sık cümlelerden bir tanesidir. İşte borsayı yükselten birkaç neden; ekonomi, siyasal nedenler, savaş, ülkeler arası rekabet borsanın yükselmesindeki birkaç nedenden biridir. Sizler yükseliş kadar eminim ki düşüşü de merak ediyorsunuzdur. Borsanın düşüş durumunu birkaç kelimeyle özetlersek,  borsanın düşüş durumunu merak ederseniz BİST üzerinden Borsa İstanbul Borsanın gösterge endeksi durumunu ilerideki düşüş veya artışlarını bu şekilde yorumlayabilirsiniz. Tabi ki bunun için sıkı bir borsa ve piyasa takipçisi olmanız gerekmektedir.