• Borsa Nedir?

Borsa şirketlerin hisse senetlerini satışa sundukları bir platformdur. Burada şirketler kendilerine ait olan hisseleri satışa sunarak bu hisseleri almak isteyenlere sunarlar. Borsada alım satım işlemleri yaparak geçimini sağlayan bir çok insan bulunmaktadır. Bu sebeple borsa günümüzün en önemli alım satım merkezidir.

Şirketler için borsa hisse senetleri satmak suretiyle sermayelerini büyütmeyi hedeflemektedirler. Yada nakit ihtiyacı olan şirketlerde hisselerini halka arz ederek kendilerine bir gelir oluşturuyorlar. Ancak firmalar bankalardan veya diğer kurumlardan kredi çekme olanakları var olmasına rağmen hisse senedi satışına yönelirler çünkü kredilerin faiz oranları özellikle büyük çapta ki krediler de çok fazla faiz istenmektedir. Bu sebepten dolayı şirketler hisselerini halka arz ederler.

Borsayı kontrol eden kurum da Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) şartları ve hisse senetlerinin işlemlerini denetlerler. Sadece borsada hissesi bulunan şirketler SPK tarafından izin almış şirketlerdir. Hisse senedini borsa da işleyebilecek belirli statüde ki şirketler yapabilir. Bunlar anonim şirketler, ortaklı olan şirketler ve özel kanun ile kurulan kurumlar sadece borsa da hisseleri bulunur.

  • Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle borsa hakkında bilginiz ve deneyiminiz bulunması yanı sıra hırslarınız olmamalıdır. Çünkü özellikle hırslar büyük kayıplara sebep verirler.

Bilgi eksikliğiniz var ise kesinlikle araştırma içerisinde olmalısınız. Bilgi eksikliğinizi belirli yollarla giderebilirsiniz bunlar eğitimler, seminerler, videolu eğitimler ve uzmanların değerlendirmelerini takip ederek borsa hakkında bilgilere erişebilirsiniz. Eğer gerçekten borsayı bir heves olarak değil de uzun vadeli bir gelir aracı olarak kullanmak istiyorsanız bu söylediklerimi gerçekleştirmelisiniz. Aksi durum da yaşanabilecek durumlar da refleks gösteremeyerek zarar etme durumunuz olacaktır.

Tecrübe ise kesinlikle edinilmesi gerekenlerin arasındadır. Bunu da internet ortamında bulunan sanal para ile borsa da işlem yapmanızı sağlayan uygulamalar ile edinebilirsiniz. Bu uygulamalar size sanal para verirler gerçek borsa verileri işlem yapmanızı sağlarlar. Araştırmış olduğunuz konulardan edinmiş olduğunuz bilgileri bu uygulamalar üzerinde deneyerek doğrulukları yanı sıra tecrübe edinmiş olursunuz. İzleyeceğiniz yöntem için de gerçek paranızı kaybetmeden sanal para ile tecrübe edinmiş olur ve geleceğinize yön verirsiniz. Bu uygulamalar çok önemli olduklarını bir kez daha belirtiyorum.

Hırslarınız, en önemli konulardan birisi çünkü hırslı insanlar kısa zaman içerisinde büyük paralar kazanmayı beklemektedirler. Bu da hata yapmalarına sebep olmaktadır. Çünkü hırs hızlı hareket etmenizi ister ve sağdan soldan aldığınız duyumları da hemen uygulayabilir ve zarar edebilirsiniz. Bu sebeple borsaya girecekseniz büyük bir beklenti içerisinde olmadan hırslarınızı törpülemiş olmanız gerekmektedir. Aksi durum da para kazanayım derken yatırmış olduğunuz paraları da kaybedebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından yatırımcılara birkaç öneri şunlardır;

  • Güvenli, düşük maliyetli ve uzun vadeli yatırımlarda bulunmalısınız.
  • Bilginiz olmayan alan ve sektörlere yatırım yapmayınız.
  • Finansal okur yazarlığınızı kesinlikle geliştirmelisiniz
  • Sürü psikolojisinden uzak durmalı ve insanlar toplu halde yaptığı işlemlere güvenmemelisiniz.
  • Kısa zaman içerisinde büyük gelirler elde etmeyi beklemeyin.