Kıymetli evrakların ve emtia alım satım işlemlerinin bir aracı kurum vasıtasıyla gerçekleştiği kurumsal piyasalara ‘’borsa’’ denilmektedir. Borsa dilindeki kıymetli evraklar, hisse senedi, tahvil ve bono gibi belgelerdir. Emtia ise; ticarete konu olan mallar anlamına gelmektedir. Ticarete konu olan bu yatırım araçları petrol, gümüş, altın, pamuktur vb.dir.
Borsada, alıcı ve satıcı karşı karşıya gelmeden, ekran üzerinde bu alım satım işlemini aracı kurumlar vesilesi ile gerçekleştirir.

Borsanın Temel Mantığı

Borsanın temel mantığı; arz ve talep üzerine kuruludur. Arz ve talep durumlarının sürekli bir değişkenlik içinde olması da borsayı dalgalandırmakta ve hareketli tutmaktadır. Borsada önemli olan, yatırımcıların bir yatırımı fiyatı düşük iken alıp, fiyatı yükseldiğinde satmasıdır. Fakat borsadaki dalgalanmalar nedeniyle, yatırım yapılacak alandaki tüm faktörler uzman kişiler tarafından analiz edilmeli ve yatırım bu şekilde gerçekleştirilmelidir. Bunu sağlamak için ise aracı kurumlar vardır. Bir ülkenin toplumsal olayları, yerel siyasetin yönü, uluslar arası siyaset, kaynakların durumu borsa üzerinde etkilidir. Bu nedenle, bir yatırım portföyü oluştururken, o yatırımın a’dan z’ye her şeyi çok iyi analiz edilmelidir.

Borsada İşlem Yapmak

Borsada işlem yapmak uzmanlık gerektirmektedir.  Daha önce bir yatırım işlemi yapmak için, yatırımcının ve satıcının bir araya gelmesi gerekirken, günümüzde teknolojinin gelişmesi, işlem hacminin artması gibi nedenlerle bu alım satımlar borsa sayesinde fiziki birlikteliğe gerek kalmadan yapılabilir hale gelmiştir.

Borsada işlem yapmak için, öncelikle yetkilendirilmiş aracı kurumlara anlaşmak gerekmektedir. Bu aracı kurum sizin adınıza bir yatırım hesabı açar ve alım satım işlerini bu yatırım hesabı üzerinden yaparlar. Borsanın işleyişinde; yatırımcı, yetkilendirilmiş ve danışmanlığını aldığı aracı kurumlara ‘’alım emri’’ verirler. Aracı kurumlar da çeşidi ve miktarı belirlenmiş olan alım emrini gerçekleştirerek işlemlerini tamamlarlar. Alış emri verilmiş emir beklemeye alınır ve bu alışın ekranda karşılaşması için bir satış emrinin çıkması beklenir. Ya da hemen bir alım yapılmak isteniyorsa, satış fiyatlarına bakılıp bu fiyat üzerinden alım emri verilir. Yani özetle; alım satımın olabilmesi için, ekranda arz ve talebin eşleşmesi gerekmektedir. Bu da bir zaman meselesidir.
Borsa İstanbul, borsa açılış ve kapanış saatlerini belirler ve bu alım satım işlemleri seanslarda yapılır. Örneğin; 50000TLden alınmış bir hisse senedi, bir diğer seansta 10000TLden satılamaz çünkü belli başlı kurallar vardır.