Borsaya yeni girecek olanların en merak ettiği konulardan biri borsanın ne zaman düştüğüdür. Düşük fiyatlar üzerinden alım yaparak yatırım yapmak isteyenler, borsanın düşmesini beklerler ya da borsanın ne zaman düşeceğini araştırırlar. Bu gibi araştırmaları, alanında yetkin uzman kişilerin danışmanlığını almadan duyumla yapanlar, en başından yatırımlarını riske atmış olurlar. Çünkü borsa, dalgalanması ve hareketliliği bol bir para piyasasıdır. Bu nedenle, duyumlara kulak asmaktansa kişilerin, yatırım yapacakları yatırım araçları hakkında kendisinin bilgi toplaması, o yatırım aracını etkileyen tüm faktörleri incelemesi ve geçmiş grafiklere bakıp analiz etmesi daha sağlıklı olacaktır.

Borsada, fiyatı etkileyen şey; arz ve taleptir. Borsanın temel mantığını da bu arz ve talep durumları oluşturmaktadır. Örneğin; yükselişe geçen bir şirketin hisse senedine talep çok olacaktır ve fiyat da bu doğru orantıyla artışa geçecektir.

Borsada Düşüş

Bir ülkenin ekonomisi, o ülkenin borsa piyasasını direkt olarak etkiler. Eğer bir ülkede milli gelir sürekli olarak artıyor ise, insanların dolayısı ile yatırımcıların da alım gücü artıyor demektir, bu da borsanın yükselişe geçeceği anlamını taşır. Aynı mantık, ekonomisi durağan ya da kötüye giden ülkeler için de geçerlidir; bir ülkede ekonomik büyüme gerçekleşmiyorsa, milli gelir yükselmiyorsa insanların alım gücü de düşüyor demektir, bu da şirketlerin ciro yapamaması anlamı taşır. Bu nedenle borsada da düşüş yaşanır. Borsada var olan genel kanı; fiyatların maksimum seviyeye çıkmasının ardından mutlaka bir düşüşün yaşanacak olmasıdır.

Arz Talep Dengesi ve Düşüş

Esas olarak borsayı düşüren yine arz ve talep durumudur. Kar etmek yerine sürekli olarak zarara geçen ya da piyasada olumsuz spekülasyonları dönen emtialar ya da kıymetli evraklara talep az olacaktır. Talebi az olan yatırım araçlarının fiyatları da düşük fiyat üzerinden borsaya düşecektir.

Bir ülkenin, ekonomik kriz vesaire gibi nedenlerle ticari faaliyet yavaşlamasının etkisi ile ekonomik göstergelerde zayıflama, ülkenin kredi notundaki düşüş, hükümetin faiz artırım kararı veya faiz arttırımı sinyalini vermesi, ülkede yaşanan ekonomik krizin hissedilmesi ve piyasaya olumsuz olarak yansıması borsanın düşmesini tetikleyen etkenler arasındadır.