İnsanlar birikimlerini değerlendirmek, sahip olduğu yatırımın değerini katlamak ve daha çok kazanmak amacıyla farklı yatırımlara yönlenmektedirler. Ülkemizde gayrimenkul ve altın olmak üzere bir çok yatırım çeşitlerine rağbet edilmektedir. Fakat bu yatırım türlerinden daha çok kazandıran hatta daha kısa sürede daha çok kazandıran yatırım çeşitleri bulunmaktadır. Yatırımın türü ne olursa olsun, alanında uzman kişilerden danışmanlık almanın, aracı kurumları işinin ehli kişilerden seçmenin, yatırımları katlamaya çok büyük olumlu etkisi olduğu bir gerçektir.

Sermaye Yatırımları ve Finansal Yatırımlar

Yatırım yapmak aynı zamanda risk de taşıyan bir durumdur. Finansal yatırımlarda risk, sermaye yatırımlarına göre biraz daha fazladır. Burada yatırımların kategorize edilmesini açacak olursak, yatırımlar; sermaye yatırımları ve finansal yatırım olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sermaye yatırımları, basit bir anlatımla; kişinin elinde somut bir mal olması durumudur, en bilinen örneği ise gayrimenkuldür. Finansal yatırımlarda ise kişinin elinde somut bir mal yoktur, daha doğrusu elindeki yatırım sabit bir değere sahip değildir; değişkendir ve kaybedilebilir.  Ev, arsa ya da bahçe bir sermaye yatırımı iken, hisse senedi finansal bir yatırımdır. Her koşulda, ucunda zarar da olsa gayrimenkul minimum bir değere sahiptir fakat iflas sonucunda sahibi olunan hisse senedi kişilere tamamen zarar ettirebilir.

Finans Sektöründe Başarı

Finans sektöründe başarılı olmak için öncelikle piyasayı iyi tanımak gerekmektedir. Piyasayı iyi tanıyan, aktörleri ve oyuncaları bilen kişiler konuya hakim kişiler olarak doğru analizlerle başarıya kolayca ulaşacaklardır. Fakat yatırım amacıyla birikimlerini kullanan her kişi, finans sektöründe yetkin ve uzman kişiler değillerdir, bu nedenle bu kişilerin öncelikli olarak yapacakları şey; alanında uzman, doğru kişi ve kurumları kendilerine danışman olarak seçmektir. Her yatırım çeşidinde uzman kişilerden danışmanlık almak gerekmez, örneğin; bir gayrimenkul yatırımında kişinin kendi araştırmaları ve öngörüsü yeterli iken, borsada yatırım yapmak isteyen kişiler mecburen danışmanlık almak zorundalardır. Bu danışmanlığın yanı sıra, alım-satım emri verebilmek için Borsa İstanbul!a bağlı aracı kurumlarla işbirliği yapmak zorundalardır.

Finans sektöründe başarılı olmanın bağlı olduğu bir diğer etken de; tüm yatırımın tek bir alanda harcanmamasıdır. Yatırım hamlelerinin taşıdığı riskler göz önüne alındığında, tüm birikimi tek bir yatırıma yatırmanız halinde hepsinden olmak riskler arasındadır. Tabi bu da her bir yatırım için geçerli değildir. Örneğin; vadeli bir mevduat hesabı ya da daha yüksek faizli bir e-mevduat hesabı risksizdir. Fakat forex piyasasına yatırılacak tüm yatırım kaybetme riskini de içinde barındırır. Bu nedenle, kişiler, birikimlerini değerlendirirken farklı yatırım araçlarını kullanarak porföyünü geniş tutmalıdır. Bu sayede yatırımcı,  bir alanda zarar etse dahi, diğer alanlardaki yatırımlarını koruyor olacaktır.