Stok nedir?

Stok, bir firmanın üretim yapmak amacıyla elinde bulundurduğu hammadde, yarı mamul, mamul gibi ürünlere verilen isimdir.

Stok yapmak, üretim firmalarının maliyet sitemlerinden biridir.

Her maliyet gibi stok sistemimde kontrol altında olmalıdır.

Finansal Anlamda Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

Hem sipariş talebini karşılayacak kadar stok ürünü elde tutarken hem de lojistik, saklama gibi maliyetler düşürülmeye çalışılır.

Bir giyim mağazamız olduğunu düşünelim. Mağazamızda yeni sezon moda olan kıyafetleri talebe göre çok ve çeşitli tutmaya çalışırken, geçen sezona ait olan kıyafetleri elden çıkarmak için çaba gösteririz. Örneğin Bayram gelirken kıyafet stoğunu arttırıp, aşağı yukarı talep tahmini yaparak ona göre sipariş verir stok oluştururuz. Bayram geçtikten sonra hala stoğumuzda hala çok sayıda kıyafet kaldıysa satamadıysak stok yönetimini konusunda yanlış adımlar atmışız demektir. Ya fazla ürün stoklamış ya da zamanlamayı yanlış yapmışızdır.

Stok Yönetiminin Avantajları

Üretim sürecinin düzenli şekilde devamını sağlar. Böylelikle hammadde ya da ürün eksikliği oluşmaz ve üretim sürecinde bir aksaklık meydana gelmez.

İhtiyaçları doğru belirlenip, uygulandığında finansal yönetim etkinlik kazanır.

Tedarik etme ve ürünü satış süreçleri düzenli hale gelir böylelikle de maliyet düşer.

Maliyet muhasebesini daha rahat yapılabiliriz.

Üretim süreci gerçeğe çok yakın olur ve yönetimi kolaylaşır.

Malzeme, ürün ve iş gücü kaybı en aza iner.

Stok Yönetiminin Dezavantajları

Stokta sürekli ürün bulundurma maliyetlerinizi arttırabilir. Depolama için ekstra bir para daha finansal tablolarınıza girer.

Stoklara bağlanmış ürünü nakit kaynaklar için kullanamayız.

Depolanan ürünün piyasası düşerse bazen maliyetine yakın bazen de maliyetin bile daha altında elden çıkartmak zorunda kalabiliriz.

Eğer piyasada sabit bir hammadde fiyatı yoksa hammaddeyi yüksek fiyattan stok alarak mali zarar etme ihtimali her zaman vardır.

Stok takibi nasıl yapılır?

Stok takibi bir çok yolla yapılır; isterseniz elinize kağıt kalem ile kolay bir şekilde yapılabileceği gibi , günümüzden teknolojiden faydalanarak excel ile, kendi mevcut firmanızın yazılımlarınız ile, stok takibine özel oluşturulmuş piyasadaki bir çok yazılım ile takibinizi yapabilirsiniz.