Bankacılık sektörü, rekabetin yaşandığı en büyük sektörlerden biridir. Ülkemizde, bankaların sayılarının artması beraberinde rekabet ortamını doğurmaktadır. Daha fazla müşteriye ulaşıp,  görünürlüğünü ve cirosunu arttırmak isteyen bankalar, bu nedenle kişilere ve kurum / kuruluşlara özel fırsatlar, avantajlar, kolaylıklar sağlamaktadır. Tercih edilebilirliğini arttırmak amacıyla yapılan bu kampanyalar hem bireyler için hem de kurumlar için de avantaj sağlamaktadır.

Bankaların hedef kitlesi, ülke içindeki tüm vatandaşlardır. Fakat bu bireylere toplu ulaşmanın bir yolu da kurumların bankacılık işlemlerini üstlenmektir. Bu sayede bankalar, kurum içerisinde çalışan, maaş garantisi olan insanlara daha kolay ulaşabilme imkanı yaratmaktadır. 

Bankaların, kurumlara sunduğu çeşitli avantajların bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Maaş Ödeme                                        

2005 yılı itibari ile bankalar, devlet kurumlarının maaşlarını ödeme yarışına girmişlerdir. Kurumlar ve bankalar arasında yapılan anlaşmalar ile devlet kurumlarının çalışanlarının yani memurlarının maaş ödemesini yapmaktadırlar. Bu sayede, bankalar toplu olarak birçok kitleye ulaşmış olurlar. Bu kişiler, devlet kurumunda çalışan memurlar olduğu için asgari maaş üstü, sabit ve sürekli maaş sahibidirler. Bu durum bankaların da avantajınadır çünkü ilişkide olacakları kişiler ile başka alanda bir çok ticari ilişkilere de girişme potansiyeli taşımaktadırlar.

Bankalar, rekabet ortamı nedeniyle kurumların maaş ödeme görevini almak için birçok kampanya sunmaktadırlar. Bunlar; maaşa ek ücret ya da bankanın diğer faaliyetlerinde indirim fırsatlarıdır. Örneğin bir banka, maaş ödeme işlerini aldığı bir kurumun çalışanlarına, sigorta işlemlerinde, bireysel emeklilik yatırımlarında, kredi kartı çıkartma işlemlerinde sıradan bir müşteriye sunacakları imkanın fazlasını sunmaktadırlar. Bu imkanlar genellikle indirim şeklindedir.

İşlem Masrafı Almama

Kurumlar tarafından bankaya gelen müşterilerinden hesaplarındaki işlemlerden masraf almayan bankalar bulunmaktadır.

Kefilsiz Kredi

Bankaların bu kapsamda sunduğu fırsatlardan biri de kefilsiz kredi verme işlemidir. Normal şartlarda, bir müşteri kredi çekmek istediğinde, kredi notuna göre kredi verme işlemi gerçekleşir ve kefil göstermesi ya da sahip olduğu herhangi bir mal üzerine ipotek koydurma yoluyla bankadan kredi alabilmektedir. Fakat bankaların müşteri çekebilmek için kurumsallara sunduğu fırsatlar arasında ipotek ya da kefil şartı aranmayabilir.

Sigorta İndirimi

Bankalar, kurumsal şirketlerden gelen müşterilerine sigortacılık hizmetlerini kampanyalı fiyatlar üzerinden sunmaktadır.

Bu kampanyaların ortak hedefi, bir nedenle bankalarına müşteri olarak çektiği kişileri, bankanın diğer faaliyetlerinden de yararlandırıp satış yamaktır.