• YARIM ALTIN
  1.228,10
  % -0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8075
  % -0,07
 • € EURO
  7,4294
  % -0,03
 • £ POUND
  8,3152
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  0,9542
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,0952
  % 0,03
 • BITCOIN
  60739,303
  % -0,55
 • BIST 100
  103.024,34
  % 0,37

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Yaşanılan dönem olarak büyük bir zıplama yakalayan teknolojik gelişmeler beraberinde pek çok alanı etkiledi. Bunlardan biri de para piyasasıdır. Kripto denilen şifreli sanal paralar oluşturulmaya başlandı ve bu paralar bazı insanlar tarafından kullanılmaya başlandı. Kripto para sahipleri bu paralar ile takas işlemleri yapabildikleri gibi bu sanal paraların fiziksel olarak karşılığı bulunmaz. Bu kripto paralara birçok devlet başkanı ve büyük marka şirketler geleceğin parası gözüyle bakıyorlar. Kripto denilen şifreli paraların en önemli özelliği herhangi bir devlet kurumuna bağlı değiller. Bu paralar ülkelerde yaşanılan ekonomik krizlerden hiçbir şekilde etkilenmezler. Böyle özelliklerinin bulunması bu paraların kullanılması noktasında pek çok kişiye cazip geliyor.

Bitcoin

Kripto para şifreli para anlamına gelir ve bu paralar sadece sanal ortamlarda kullanılabilir. Bu paraların ortaya çıkması 90’lı yıllara denk gelir. İlk zamanlar çıkarılan kripto paralar insanların güvenini kazanamadığı gibi kötü amaçlarla kullanılmıştır. İlk sanal kripto para sayılan Bitcoin’dir. Bu para için özel olarak yazılımlar hazırlanmış ve 2009 yılından sonra kullanılmaya başlandı. Kripto paralar noktasında birçok temkinli davranarak kullanılmasını yasaklamıştır. Bazı ülkeler ise bu paraların yasaklanması noktasında tarafsız kalmışlardır. Mesela; Türkiye’de Bitcoin kullanmak serbesttir. Devlet bu sanal birimiyle ilgili herhangi bir yasal düzenleme yapmamıştır. Bu ebeple isteyen herkes Bitcoin alarak bu şifreli sanal parayı kullanabilir, alıp satabilir.

Kripto Paraların Genel Özellikleri

Kiriptoloji yani şifreli paraların belli başlı özellikleri bulunur. Bu paralar elektronik paralardır ve sanal ortamlarda kullanılır. Bu paraların değerini herhangi bir kurum düşüremez. Kripto paralar istenildiği gibi kullanılabilir ve havale edilebilir. Bu özel şifreli paralar sanal denilen cüzdanlar içerisinde saklanır. Kripto paraların sahipleri eğer isterse para sahibi değişebilir. Bu salan paralar herhangi bir devlet bankasına kesinlikle bağlı değiller. Bu sebeple para sahibi dışında kimse bu paralar ile ilgili herhangi bir işlem yapamaz. Ekonominin bozulması halinde kripto paraların değerinde değişme olamaz. Tüm bu özellikler insanların dikkatini çekmiştir. Bu paraların bir merkeze bağlı olmaması bankalar tarafından eleştirilmesine neden olmuştur.